2025-09-05
Pregătim reabilitarea a încă 3 unități de învățământ din Sectorul 6:
Și vrem să le modernizăm cu bani din fonduri europene nerambursabile.
La inițiativa primarului Ciprian Ciucu, în ședința de Consiliu Local din 4 septembrie au fost aprobate trei hotărâri de a depune la Agenția pentru Dezvoltare Regională București-Ilfov proiecte cu cereri de finanțare.
Putem primi
În total, 92,2 milioane de lei. 7% din sumă va fi contribuția Primăriei.
Până acum, am reabilitat și consolidat 18 școli și grădinițe din Sectorul 6, majoritatea cu bani din fonduri europene. Erau clădiri vechi, în care nu se mai investise de zeci de ani. Le-am transformat complet, interior – exterior: sunt eficiente energetic, au panouri fotovoltaice și solare, ziduri solide, bine izolate, instalație electrică și sanitară nouă, pardoseli, ferestre, mobilier, totul schimbat.
Și cele trei unități de acum vor trece prin același îmbunătățiri.
Investim în educația copiilor noștri! Și ajungem peste tot!